bina yıkımıKentsel Dönüşüm ile artan bina yıkımları sırasında binalarda mevcut olan asbestin hava yoluyla dağılması tehlike yaratıyor. Bina yıkımları sırasında asbestin kristal parçacıklar olarak atmosfere dağıldığı söyleniyor.

Konuyla ilgili olarak Taraf Gazetesi yazarı Güler Yılmaz yaptığı haberde bu maddenin solunum yoluyla alınıp akciğerlere yerleştiği ve kansere yol açabildiğini yazıyor. Bina yıkımları öncesi yapılması gereken zararlı madde tespitinin yapılmadığını ve Belediyelerin konu ile ilgili mevcut yönetmeliğe göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na vermesi gereken bilgiyi veremedikleri ve bu yüzden Bakanlığın da elinde herhangi bir veri bulunmadığını belirtiliyor.

Bina yıkımları sırasında önceden yapılacak olan tespit çalışmaları çerçevesinde tehlikeli kimyasal ile karşılaşılması durumunda  yıkım ekiplerinin gerekli önlemleri alması gerekiyor ancak ülkemizde tespit yapılmadığı için ekipler de gerekli koşullarda yıkım gerçekleştirmiyor. Yıkım ekipleri beraberinde çevreye yayılan toz sayesinde çevre bölgelerdeki insanlar da risk altında bulunuyor.